LINA - ELEGANTNE JA VÄÄRIKAS

Linast kangast saab otsast lõpuni valmistada Euroopas – alates toormekasvatusest kuni valmistoodangu viimistluseni. Tänapäeval moodustab lina vaid 2% maailma tekstiilidest ja on selgelt nišitoode.

Linane kangas on jõudmas tagasi selle tarbijaterühma fookusesse, keda on maailmaturul valitsev masstoodangu uputus ära tüüdanud. Hinna ja kiiruse asemel otsivad nad nüüd lugu, läbipaistvat tootmisprotsessi ja lihtsust. Neile meeldub avastada asju, mis on pikaks ajaks unustusse vajunud, kuna neile tundub see rahustav ja ainulaadne – neid kaht väärtust nad oma argielus enam ei kohta. Sellele sihtrühmale viidatakse enamasti kui uusökoloogidele, tervisliku ja säästliku elustiili austajatele või traditsionalistidele ning need rühmad kasvavad. Mitte küll massiliselt, aga pidevalt. Peaaegu unustatud tööstusharule on see suurepärane võimalus saada tagasi enesekindlus ja taastada positsioon muutuval turul.

Linast kangast saab otsast lõpuni valmistada Euroopas – alates toormekasvatusest kuni valmistoodangu viimistluseni. Tänapäeval moodustab lina vaid 2% maailma tekstiilidest ja on selgelt nišitoode.

Euroopa Lina ja Kanepi Konföderatsiooni (European Confederation of Linen and Hemp, CELC) andmetel kasvatab Põhja- Prantsusmaa koos Belgiaga ülemaailmsele tekstiilitööstusele 80% linast.

Lina töötlemine on keeruline. Linavabrik annab seemne ja koristuseks vajalikud masinad. Põlde lina kasvatamiseks võib kasutada ainult iga seitsme aasta tagant. Palju sõltub kirest, millega linakasvatajad oma töösse suhtuvad.

Juunist septembrini dikteerivad linakoristust loodusseadused. Kangakiu kvaliteedi määrab päikese ja vihma vastastikune mõju ning millises kasvu- või koristusfaasis on taimed kui ilmaolud sekkuvad.

Kui lina pinnasest välja tõmmatakse, jäetakse see mõneks nädalaks pinnasele ja seda pööratakse vaid aeg-ajalt ümber, et tagada juhtkimbu avanemine kääritusprotsessi käigus, sest just seal peituvad vajalikud kiud.

Seejärel taimed kuivatatakse ning kuivanud lina keeratakse pallidesse. Kui lina saab liiga palju vett ja liiga vähe päikest, muutuvad kiud tumedaks ja puiseks. Kui taim on liiga kuiv, ei lähe juhtkimp lahti.

Usalduslik läbisaamine põllumeeste ja linavabrikute vahel aitab langetada parimaid otsuseid seoses koristustöödega, et mitte kvaliteedi arvelt järele anda.

Vabrikusse saabub lina pallidena. Esimene töö on lasta masinal kiud kõrtest eraldada ja järgmiseks külviks seeme kokku koguda.

Seejärel sorteeritakse lina värvi, tugevuse ja pikkuse järgi ning erinevad partiid liiguvad edasi töötlemisse.

Esimese kategooria materjal tundub katsudes nagu kimp blonde juukseid, samas kui madalama kvaliteediga lina on tumedam ja õlelaadsem.

Linaniidi tootmine on iseseisev kunst, kuna vastavalt kliendi vajadustele tuleb läbi põimida erinevatest kvaliteedipartiidest pärit kiudu, muutes selle veidi kõrgkokakunsti sarnaseks.

Hinnatud on Poola ja Leedu linaketrusveskid. Praeguseks asub vaid 15% ketrusveskitest Euroopas, paraku Prantsusmaal mitte ühtegi. Belgias asuvad tuntud, traditsioone austavad ja pühendunud linase kanga tootjad.

Pariisis asuva peakontoriga ühendus CELC edendab kõigi linatootmisse hõivatud osapoolte huve alates linakasvatajast kuni valmistoote müüjateni välja ning koondab praegu ligi 10 000 liiget.

CELC on välja töötanud kaks tunnistust, mis kinnitavad Euroopast pärineva linakiu ja linase kanga kvaliteeti. „Linameistrite“ märgis annab kinnituse päritolu ja tingimuste kohta, milles linane kangas toodeti. „ Euroopa lina“ tempel arvestab ökoloogiliste aspektide ja standarditega nagu need, mida kasutatakse Cradle to Cradle sertifitseerimisprotsessis.

Lina kasvatatakse, valgendatakse päikesevalguse abil, värvitakse ja rikastatakse traditsioonilisel looduslikul viisil, mille tulemusena on see täielikult komposteeritav.

Lina, mida peetakse tööstusesiseselt sageli vanamoodsaks, tundub köögipoolelt  vaadatuna hämmastavalt edumeelse materjalina. Näiteks autotootjad kasutavad uksepaneelides järjest sagedamini klaaskiu asemel lina, kuna see pole mitte ainult keskkonnasõbralikum, vaid teatud valdkondades nagu niiskuse reguleerimine ka intelligentsem.

Linatootmine on väga peen tööstus, mis põhineb teadmistel mida ei saa koolis omandada, vaid mis on põlvest- põlve edasi antud. Aupaklikkus, millega sellesse imelisse kiudu suhtutakse, vastutustunne, mida perefirmad tunnevad ja valmisolek tehnoloogiliste uuendustega kaasa minna. Need on kindlasti põhjused, miks linatööstus on ainuke Euroopas pinnale jäänud kangatootmine.


Marika Tani