Sisustustekstiilide trendisuunad ja värvipaletid - Heimtextil 23/24
Sisustustekstiilide maailmas võtab üha jõulisemalt sõna jätkusuutlikkus, seda nii taaskasutuses kui innovaatilistes lahendustes nende valmistamisel. Uute tekstiilide loomisel on au sees vana taaselustamine ning tehniliste protsesside ja käsitööelementidega täiustamine. Põnevate tekstuuride ja värvilahenduste loomisel peetakse silmas eelkõige jätkusuutlikku mõtteviisi. Toome värskes blogipostituses teieni sisustustekstiilide trendisuunad koos Fabricor stuudio Exclusive sarja kardinakangastega.
Heimtextil on valdkonna olulisim ülemaailmne sisustustekstiilide, sisekujunduse ja sisustustrendide sündmus, mille 2023 ja 24. aasta põhisõnum TEXTILE MATTERS kätkeb trendisuunad nelja alamjaotusesse:
1. LOO LÄBI TAASLOOMISE (Make and Remake) on keskendunud olemasolevate ressursside uuendamisele, nagu kasutatud ja vanamaterjal. See teema käsitleb eelkasutatud ja allesjäänud tekstiilide muutumist esteetilisteks ja ihaldusväärseteks toodeteks. Disainerid kasutavad loovaid ja ootamatuid protsesse ja rakendusi, et taaskasutada juba olemasolevaid korduvkasutatavaid materjale.
Kasutusel on tehnikad nagu ületrükk, ülevärvimine, brikolaaž, kollaaž, tikandid, aplikatsioonid, tekstureeritud kudumine, sõlmede sõlmimine ja narmad. Samuti on kasutusel ääristamine ning lapitöö, mis loovad maksimalistliku ja rõõmsa segu värvist, trükist, mustrist ja tekstuurist. "Make and Remake'i" leidlik ja geniaalne lähenemine on rõõmustav ja energiline. Ületrükkimise ja ülevärvimise protsessid muudavad vana uueks, kihilised värvimustrid ja graafika viivad julgete ja maksimalistlike, kuid samas teadlike kujundusteni. Ka värvid taaskasutatakse – sünteetilised eredad ja heledad toonid on küllastunud, summutatud ja määrdunud keerukate alatoonidega, läbi mille austatakse tekstiilikiudude eelmisi elusid.
Värvipalett:
Nüansirikaste heledate toonide palett esindab värve, mis on taaskasutatud ja taastatud. Küllastunud toonid pakuvad täiendavat rikkalikkust, mis viitab vanuse, kulumise ja muutumise mõjule ajas ja töötlemises.
2. PIDEV JÄTKUVUS (Continuous)
tähistab jäätmevaba suletud ahelaga tootmist, mille käigus materjale kasutatakse ikka ja jälle. Tehniliselt arenenud taastamis-protsessid võimaldavad disaineritel tekstiilide loomisel saavutada viimistletud värske esteetika, kuna materjalid säilitavad oma esialgse kvaliteedi. Tootmisahelas on tähtsal kohal hoida madalat mõju keskkonnale. Selles teemajaotuses peetakse siinkohal silmas eelkõige monomateriaalsust, sest üksikuid materjale on lihtsam ringlusse võtta kui segusid. Jääkkiud kedratakse ja materjalifragmendid liidetakse, et luua uusi komposiitmaterjale ja tekstiile. “Continious” teema ulatub disainist oluliselt kaugemale - läbipaistvus asetab rõhu usaldusele ning pideva sõnumi edastamine selgelt ja lihtsalt tugevdab seda sidet.
Värvipalett:
Kahandatud minimalistlik värvipalett tõstab esile kaasaegsed olulised toonid. Nüansirikaste alatoonide ja keerukamate toonidega antakse au klassikalistele värvidele alates säravvalgest kuni soojade hallide ja salvei seeriani kuni sinise ja peaaegu mustani.
3. MAAPÕUE SISEMUSEST (From Earth) keskendub loodusmaailmale ja selle heaolu hüvedele. Selle teemaga tõstetakse esikohale sügav austus materjalide vastu ja soov taastada ühendus loodusega. Disainerid keskenduvad mitmekesiste loodusvarade potentsiaalile, rõhutades orgaaniliste materjalide soojust ja pehmust ning loodusliku värvimise mitmekesisust. Rõhutatakse Maa materjalide olemasolevat ilu ja esikohal on koostöö loodusega. Ebatäiuslikkust ja varieeruvust eelistatakse standardiseerimisele ning teadlikult kasutatakse töötlemata viimistlust.
"From Earth" pöörab tähelepanu erinevatele meisterdamistehnikatele, et lisada tekstuuri ja puutetundlikkust. See teema annab ökoloogilisele maapealsele esteetikale teretulnud uue erksuse, kus looduslik varieeruvus ja mittestandardsus on esindatud nii värvi, pinnatekstuuri kui viimistluse osas. Materjalid jäetakse nende kõige loomulikumasse olekusse - tekstiil on pleegitamata ja värvimata, pinnad on rafineerimata, toored ja tekstuursed. Värvained on samuti looduslikud, alates traditsioonilistest botaanilistest ja indigovärvidest kuni alternatiivsete tänapäevaste põllumajandus- ja toidujäätmetest valmistatud värvideni.
Värvipalett:
Looduskeskne, muldne palett peegeldab orgaanilist ainet ja looduslähedasi värvaineid. Toonid on soojad, pehmed ja summutatud - taimset päritolu botaanilised toonid ulatuvad keerukatest oliivi- ja laimitoonidest sooja beeži ja roosa ning julge indigoni. See palett tähistab orgaanilise värvi kaunist loomulikku varieerumist ja nüansse.
4. LOODUSEST PROJEKTEERITUD (Nature Engineered)
teemajaotus toob esile orgaanilise materjali, mida taastöödeldakse mehaaniliste vahenditega, andes seeläbi uue tähenduse mõistele "looduslik". Disainerid ja tegijad töötavad looduslike ja taastavate ainetega, kasutades tipptasemel tehnikaid, et töödelda need nutikateks ja funktsionaalseteks tekstiilideks ja materjalideks, kus puhtad jooned ning konstrueeritud vormid on lihvitud ja täiustatud. Siin on kätketud kaalutletud disainisuund, mis võimaldab disaineritel keskenduda jätkusuutlikkusele algusest lõpuni, alates hankimisest kuni töötlemiseni kuni kasutusea lõpuni. Põhiline suhe looduse ja taastumisega on aga endiselt võtmetähtsusega ning "Nature Engineered" säilitab tunnetatava pehmuse, edastades orgaanilist sisendit soojemas käsitluses. Selle teema fookus on alternatiivsetel looduslikel materjalidel, nagu seeneniidistik ja bakteriaalne tselluloos, et luua ülitargad, funktsionaalsed ja jätkusuutlikud alternatiivid tavapärastele tööstus- ja moematerjalidele. Materjalid hangitakse kasutades kiude, mille kasvatamine avaldab positiivset mõju Maale, sealhulgas on esindatud niine, kanep, lina ja ka nõges. Need materjalid ja tekstiilid on inimestele ja planeedile kasulikud, sest ei sisalda kemikaale ja sünteetikat.
Värvipalett:
Maalähedane palett tähistab looduse ja inimtehnoloogia kokkusaamist - külmad hallid toonid on asendunud kaasaegsete värskete neutraalsete värvidega peegeldades uut ja õitsvat suhet loodusega, mis on sümbiootiline ja koostööl põhinev. Konstrueeritud looduslikud toonid on värsked, puhtad ja rafineeritud kvaliteediga soojadest beežidest pruunikasroheliseni.
Fabricor stuudio väärtustab keskkonnateadliku tarbimist läbi teadlike sisustuslahenduste ja jätkusuutlike materjalide rakendamise pidades silmas mõju ümbritsevale. Meie kangavalikus on rõhuasetus naturaalsetel ja eetiliselt toodetud tekstiilidel, mille tootmisahel on läbipaistev austades loodust tervikuna.
Ootame teid meie stuudiosse tutvuma uudsete trenditeadlike võimalustega kasutada interjööride disainimisel ja sisustamisel kestvaid ning eetilisi tekstiililahendusi.
Fabricor kardina- ja tekstiilistuudio